سفارش تبلیغ
صبا ویژن

مهدی مشکات ـ شعرونظر

                                                             بسم الله الرحمن الرحیم

                                  مَا فِی الْمِیزَانِ شَیْ ءٌ أَثْقَلَ مِنَ الصَّلَاةِ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ                       

                      هیچ چیز در میزان عمل سنگین تر از صلوات بر محمدوال محمد نیست/کافی؛ج2؛ص494

 

(این برنامه خصوصا برای دوستانی که زیارت عاشورای کامل خوانده اند بسیار مهم و موثر تر است انشاالله)

 

  برنامه عملی مورد نظر را میشه در یک جمله خلاصه کرد: «یکی از بهترین برنامه های معنوی برای یاری کردن امام زمان علیه السلام در اِکثار ذکر شریف" صلوات" است!» اما به این ترتیب که اولا روزی کمتر از1000 صلوات نفرستیم و ثانیا صلوات های ما همراه با وضو و نشاط و علاقه ی قلبی باشه...قرار بود مختصر بگیم؛ لذا به اجمال، برخی از اسرار و آثار صلوات را عرض می کنم و همونطور که گفته شد؛ چنانچه در هر قسمتی نیاز به توضیح بود انشاالله درخدمت خواهیم بود:

1.یکی از اسرار مهم وآثار بزرگ 1000 صلوات دراینه که دست امام زمان عجل اللله تعالی فرجه برای تصرف در زندگی ما باز تر می شه. درواقع شیعه ای که هرروز 1000صلوات تقدیم امام کنه، مجاری ملکوت، وراه های ارتباطی خودش با امام را باز تر خواهد کرد؛ وپس از مدتی  مقاومت بر ادامه ی این ذکر، انشاالله  به شبکه ی ولایت الهی متصل خواهد شد.

2. تاحالا دقت کردید: تنها ذکری که خود خداوند دائما میفرسته چیه؟ بله، ذکر صلواته که هم خداوند دائما میفرسته و هم تمام ملائکه، در این ذکر ، خداوند متعال را همراهی می کنند: «ان الله وملائکته یصلون علی النبی». می دونید که فعل مضارع دلالت بر دوام داره . یصلون یعنی دائم صلوات می فرستند. البته حقیقت صلوات منحصر در همین ذکری که ما بلدیم نیست. صلوات در هر مرتبه ودر عالمی شکل و روش خاص خودش را داره، اما به هرترتیب خداوند به مومنین هم دستور می ده: « یاایهاالذین امنوا صلوا علیه وسلموا تسلیما» . یعنی اگر شما هم واقعا مومن هستید، مثل تمام ملائکه، خداوند را در این ذکر، همراهی و یاری کنید.                                                                                                                       منتظر نباشیم که حتما اول اسرار و فواید اون را بفهمیم وبعد عمل کنیم. اگه این طور باشه که دیگه ایمان و تسلیم معنا نمیده(سلموا تسلیما!!). اصلا دنیا زیاد جای فهمیدن نیست. اگه می خواهیم بفهمیم باید دنبال ملائکه و اولیای خدا راه بیفتیم ، عمل کنیم؛ تا کم کم  افق های ملکوت، برامون باز بشه و خودمون ببینیم(اعملوا لعلکم تعلمون!  عمل کنید شاید بفهمید : امیرالمومنین صلواة الله وسلامه علیه)...

3. همین قدر توجه داشته باشیم که: شرکت در نهضت صلوات، در واقع، پیوستن به شبکه ی سراسری ملائکه و جنود الهی ست.[1](این جنود الهی در آسمان تکمیل است اما در زمین...؟؟!)

4. یکی از اولیای الهی که تشرفات او خدمت امام زمان علیه السلام، برای چندین تن از مراجع تقلید (از جمله برای امام راحل، آیة الله وحید وآیة الله صافی) ثابت شده، معتقدند: کسی که روزی 1000صلوات در هرروز نفرسته نمی تونه شیعه  بشه!!!( یعنی در درجات محبت می مونه)

5 دراین مطلب هم عنایت بفرمایید: قرآن کریم یکجا می فرماید" بگو من هیچ مزدی نمی خواهم" . درجای دیگه می فرماید": اگر مزدی بخواهم صرفا برای خود شماست(ماسالتکم من اجر فهو لکم) بعد در آیه ی دیگه دقت کنید که می فرماید        " این اجری که می خواهم مخصوص کسانی ست که می خواهند راهی به سوی پروردگار خود پیداکنند: " الامن شاء ان یتخذالی ربه سبیلا" خب! این راه چیه؟ این مزدکه همون راه به سوی پروردگاره چیه؟ این جاست که در سوره ی شوری، این راه واین مزد را این طور معرفی می کنه: قل لااسالکم علیه اجرا الاالمودة فی القربی" ! بسیار خوب، پس مودت بااهلبیت علیهم السلام، مزد دین، و تنها راه بسوی خداوند متعال وملکوت اعلا ست؛ اما حالا این مودت را چه جور باید عملی کرد؟ راهکارش چیه؟... دقیقا این جاست که خداوند متعال و همه ی ملائکه، یکی از اولین راهکارهای  این مودت را به ما یاد می دهند : ان الله وملائکته یصلون علی النبی یاایهاالذین امنوا صلوا علیه وسلموا تسلیما  . اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم

                                                                                                                 ******

همچنین تلاوتِ با حضور قلب سوره ی مبارکه ی یاسین(هدیه به حضرت صدیقه ی طاهره صلواة الله وسلامه علیها، همراه با14صلوت قبل و14صلوات بعد از تلاوت )خصوصا صبح ها، قدرت وقابلیت های معنوی شیعه را انشاالله زیاد می کنه و بسیاری بلاها وبدی ها را دفع می کنه.

.............................................................................

1."انسان کامل" محور خلقت الهی وغایت آفرینش محسوب میشه، لذا تمام  کشش و کوشش و تپش همه ی موجودات عالم به طور تکوینی(طوعا او کرها)، بر محور انسان کامل، وبه سوی وسود او  خواهد بود. 

 

....خیلی معذرت می خوام نتونستم حق مطلب را ادا کنم ولی مطمانم برای اهلش، همین کافیه، اگر توفیقی شد بعضی روزها مطلبی را خصوصا در مورد ذکر شریف صلوات اضافه می کنم و امیدوارم از نظرات شما هم استفاده کنیم .ملتمس دعای خیرتون هستم


ارسال شده در توسط مهدی مشکات(بیاتی)